سلامت بدن

ژل بهداشتی بانوان؛ مزایا و معایب و کاربرد ژل بهداشتی!

ژل بهداشتی بانوان

قبل از اینکه به ضرورت استفاده از ژل بهداشتی بانوان بپردازیم، بهتر است در رابطه با اصول بهداشت فردی کمی اطلاعات کسب کنیم. رعایت بهداشت فردی فقط به مسواک زدن، حمام کردن، استفاده از نخ دندان و کارهای این چنینی ختم نمی‌شود. تمامی قسمت‌های بدن زنان مخصوصاً نواحی تناسلی نیاز به رسیدگی و تمیز کردن دارند. ولی اغلب زنان تا زمانی که دچار عفونت نشوند به فکر مراقبت از ناحیه تناسلی خود نمی‌افتند.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

رعایت بهداشت این نواحی برای مردان و زنان بسیار مهم است. شما به کمک یک ژل بهداشتی بانوان ساده می‌توانید از بوی بد، عفونت، خارش، خشکی و بیماری‌های عفونی ناشی از قارچ، ویروس یا باکتری جلوگیری کنید. با این توصیفات دلیلی برای تعلق وجود ندارد، همراه ما باشید تا در مسیر آسایش و سلامت خود، گامی بزرگ بردارید.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

بیشتر خانم‌ها در رابطه با تجربیات استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست و مو با یکدیگر سخن می‌گویند ولی کمتر کسی این روزها در رابطه با بهداشت واژن و ژل های بهداشتی مخصوص نواحی تناسلی صحبت می‌کند. رعایت بهداشت نواحی ژنیتال می‌تواند علاوه بر از بین بردن بوی نامطبوع، به حفظ طراوت، جوان‌سازی و تازگی ناحیه تناسلی کمک کند. ژل بهداشتی بانوان یک محصول مراقبتی است که می‌تواند از بروز تحریکات پوستی، خارش و سایر مشکلات این چنینی جلوگیری کند. ژل‌های بهداشتی به صورت اختصاصی برای شست و شوی نواحی تناسلی فرموله شده‌اند و شما می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک، این محصولات را از فروشگاه های اینترنتی و داروخانه‌ ها تهیه کنید.

ژل بهداشتی بانوان چه کاربردی دارد؟

قبل از هر چیز لازم است تا با فیزیولوژی بدن زن آشنا شوید. ‏ph محیط واژن به طور طبیعی در رنج اسیدی قرار دارد. به طوری که ph واژن در محدوده ۳.۸ تا ۴.۵ قرار گرفته است. حفظ این ph باعث می‌شود تا باکتری‌های مفیدی مثل لاکتوباسیل‌ها در این محیط تکثیر شوند و از رشد باکتری‌های بیماری زا جلوگیری کنند. در سنین باروری ph واژن ممکن است از عدد ذکر شده نیز کمتر شود، در حالی که قبل از بلوغ و در دوران یائسگی این عدد به سمت ph قلیایی و بالاتر از چهار و نیم می‌رود.
پی اچ بالا محیط مناسب برای رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری زا را فراهم می‌کند. اگر ناحیه تناسلی شما هم بویی شبیه به ماهی دارد و ترشحات واژن تان رنگ خاکستری و زرد دارند، بهتر است از یک ژل بهداشتی استفاده کنید تا علاوه بر کنترل میزان عفونت و خوشبو تر شدن به افزایش طراوت پوست این ناحیه نیز کمک کنید.
ژل بهداشتی بانوان مهمترین محصول مراقبتی برای حفظ ph پوست ناحیه ژنیتال می‌باشد. خانم‌هایی که به سن شروع رابطه جنسی رسیده‌اند، بهتر است برای جلوگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی و ابتلا به بیماری‌هایی مثل سوزاک، سفلیس و hpv از ژل های بهداشتی مخصوص بانوان استفاده کنند.

چگونه بفهمیم که ph واژن نامتعادل شده است؟

رنگ غیر معمول ترشحات /  خارش داخلی واژن /  ادرار سوزناک /  بوی بد

مزایا و فواید استفاده از ژل بهداشتی بانوان

✅ عامل مهم پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های مربوط به نواحی تناسلی
✅ حضور اسید لاکتیک برای حفظ ph طبیعی ناحیه ژنیتال
✅ عامل مهم کمک کننده به حفظ رطوبت طبیعی و شادابی پوست
✅ دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی
✅ حاوی ترکیبات با خاصیت ترمیم کنندگی، مرطوب کنندگی و نرم کنندگی
✅ افزایش توانایی سیستم دفاعی واژن با حفظ ph فیزیولوژیک
✅ بهبود رایحه واژن و ایجاد حس تمیزی و شادابی در طول روز
✅ از بین رفتن باکتری‌های بیماری زا و ایجاد محیط مناسب برای رشد باکتری‌های محافظتی و مفید در ناحیه تناسلی
✅ رفع خشکی ناحیه تناسلی در زنان یائسه
✅ کاهش سوزش، خارش و التهاب ناشی از بروز عفونت های قارچی و استفاده از پد بهداشتی

چرا باید از ژل بهداشتی مخصوص بانوان استفاده کنیم؟

استفاده از صابون یا شامپو بدن برای شستن نواحی ژنیتال یک اشتباه بسیار رایج است. در نظر داشته باشید که ph شوینده‌های پوستی با میزان اسیدیته پوست نواحی تناسلی تناسبی ندارد. بنابراین بهتر است برای مراقبت از نواحی ژنیتال از ژل‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
از دیگر ضرورت‌ های استفاده از ژل بهداشتی بانوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
✅ خواص آرام بخش و ضد التهاب
✅ خنک و خوشبو کننده
✅ خاصیت مرطوب کنندگی
✅ خواص آنتی باکتریال

به طور کلی این محصولات به صورتی فرموله شده‌اند که بتوانند باکتری‌ها و قارچ‌هایی که به وفور در ناحیه تناسلی رشد و تکثیر پیدا میکنند را خنثی کنند‌. اگر شما هم به دنبال راه حلی غیرتهاجمی برای جوان‌سازی و شاداب نگه داشتن پوست این ناحیه هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از ژل‌های مخصوص بانوان کمک بگیرید. با مصرف درست این ژل‌ها، از خشکی مخاط جلوگیری شده و عصاره‌های خوشبو کننده، بوی نامطبوع ناحیه تناسلی را کم می‌کنند. به خاطر رطوبتی که این ژل‌ها درون خود دارند، از خشکی مخاط واژن نیز جلوگیری خواهد شد.

از چه سنی میتوان ژل بهداشتی بانوان را استفاده کرد؟

استفاده از ژل بهداشتی بانوان در سنین کودکی پیشنهاد نمیشود، چرا که در این دوران سیستم ایمنی بدن توانایی مبارزه با باکتری‌ها را دارد و به خاطر بسته بودن مجرای واژن، احتمال بروز عفونت‌های واژینال بسیار کم است.
با رسیدن به سن بلوغ، تغییرات زیادی در بدن رخ می‌دهد. رشد موهای زائد، شروع عادت ماهیانه، تغییر میزان ترشحات واژن و باکتری‌های مفید موجود در قسمت تناسلی. این تغییرات همگی نرمال هستند ولی رعایت کردن مسائل بهداشتی می‌تواند از بروز بیماری و عفونت‌های احتمالی جلوگیری کند.
پیشنهاد می‌کنیم که پس از شروع دوره قاعدگی، در همان سنین نوجوانی استفاده از ژل‌های مخصوص دوشیزگان را آغاز کنید.

تفاوت ژل بهداشتی بانوان دوشیزگان و زنان یائسه

آیا انتخاب نوع ژل بهداشتی به سن ارتباط دارد؟  بله، قبل از خرید ژل بهداشتی زنانه لازم است تا با انواع آن آشنا شوید.
ژل‌های بهداشتی بانوان برای سه گروه سنی متفاوت ارائه شده‌اند. کارایی و هدف تمامی این ژل‌ها یکسان است ولی فرمولاسیون آن‌ها با توجه به میزان رطوبت رسانی و ph نواحی تناسلی در سنین مختلف، متفاوت است. در ادامه به معرفی مختصر و تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان و خانم های یائسه پرداخته‌ایم.

ژل بهداشتی مخصوص دوشیزگان

دختر خانم‌ها می‌توانند پس از سن بلوغ از این نوع ژل بهداشتی استفاده کنند. کسانی که تجربه برقراری رابطه جنسی واژینال را نداشته‌اند، مهمترین داوطلبان استفاده از این ژل هستند. در نظر بگیرید که خانم‌های باکره ۳۰ یا ۴۰ ساله نیز می‌توانند از این ژل ها استفاده کنند، چرا که ph این ژل ها طوری طراحی شده است تا با بدن دوشیزگان باکره همخوانی داشته باشد.

ژل بهداشتی مخصوص بانوان

این ژل ها مخصوص کسانی طراحی شده‌اند که رابطه جنسی برقرار می‌کنند. در واقع فرمولاسیون ژل های بهداشتی مخصوص بانوان از ابتلای فرد به عفونت‌های ناشی از نزدیکی جلوگیری کرده و می‌توانند به خوشبو تر شدن نواحی تناسلی کمک کنند. پیشنهاد می‌کنیم که قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی، نواحی تناسلی خود را با این ژل ها شستشو دهید تا عفونت و میکرو ارگانیسم‌ های بیماری زا نتوانند، در این قسمت‌ از بدن تکثیر شوند. مصرف ژل‌های فرموله شده برای بانوان به شما کمک می‌کند تا سطح سلامت جنسی پارتنر جنسی تان را نیز افزایش دهید.

ژل بهداشتی مخصوص خانم‌های یائسه

با پایان دوره تخمک گذاری، خانم‌ها معمولاً با اختلالات هورمونی شدیدی مواجه می‌شوند که از مهم‌ترین عوارض آن می‌توان به ایجاد ترک و خشکی در واژن اشاره کرد. ژل های مخصوص خانم‌های یائسه طوری طراحی شده‌اند که رطوبت موجود در پوست این نواحی را افزایش دهند و به حفظ بهداشت شخصی این خانم‌ها کمک کنند.

با این توصیفات به این نتیجه می‌رسیم که شرایط محیطی واژن خانم‌های مجرد و متاهل، مشابه است، ولی ph تعادلی واژن در کسانی که رابطه جنسی دارند، کمی اسیدی‌تر است. از آنجا که برقراری رابطه جنسی احتمال عفونت را بالا می‌برد، لازم است تا خانم‌های متاهل از ژل‌های مخصوص خود استفاده کنند تا خاصیت ضدعفونی کننده این ژل‌ها بتواند از گسترش و رشد باکتری‌های بیماری زا جلوگیری کند. در دوران یائسگی به خاطر تغییر شدید وضعیت ترشحات واژن، ph تعادلی در این ناحیه دست‌خوش تغییر می‌شود؛ بنابراین برای بهینه شدن خواص ژل‌های بهداشتی، بهتر است از محصولات متناسب با سنتان استفاده کنید.

ژل بهداشتی بانوان
ژل بهداشتی بانوان

طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان

فراموش نکنید که شما باید قسمت خارجی اندام تناسلی را بشورید، نه قسمت داخلی واژن. بر اساس تحقیقات کالج متخصصین زنان و مامایی آمریکا، ناحیه تناسلی می‌تواند به کمک به خاطر حضور لوبریکانت‌های داخلی واژن را تمیز کند. محصولاتی که به عنوان ژل بهداشتی به فروش می‌رسند، تنها برای شست و شوی ناحیه خارجی تناسلی زنانه طراحی شده‌اند.
✔ برای استفاده از ژل‌های بهداشتی زنانه لازم است تا دست‌های خود را بشویید.‌این کار باعث می‌شود تا باکتری‌های بیماری زا از طریق دست، وارد واژن نشوند.
✔ قبل از مالش ژل بهتر است ناحیه تناسلی را با آب گرم مرطوب کنید.
✔ مقدار کافی از ژل را بر روی دست ریخته با دو دست مالش دهید تا به حالت کف برسید، سپس کف حاصل شده را بر روی لبه‌های خروجی ناحیه تناسلی کشیده و تا مقعد ادامه دهید.
✔ حدود ۳۰ ثانیه کف را در این نواحی ماساژ دهید تا ترکیبات فعال و موثر موجود در ژل بهداشتی به تمامی قسمت‌های پوست برسد.
✔ پس از گذشت دو دقیقه، ناحیه تناسلی و پوست این قسمت را با آب ولرم شستشو داده و از پاک شدن کامل کف‌ها اطمینان حاصل کنید.
✔ پس از آب‌کشی و شست ‌و شوی کامل، از یک حوله نرم و تمیز برای خشک کردن ناحیه تناسلی کمک بگیرید. خیس ماندن این ناحیه می‌تواند به تحریک تکثیر قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن کمک کند.
نکته:
در هنگام شستن نواحی خارجی واژن لازم است تا لبه‌ها را باز کرده و اطراف چین‌های پوستی را با دستِ آغشته به کف، تمیز کنید. مراقب باشید که ژل یا آب آغشته به ژل وارد واژن نشود. پس از شستشوی نواحی مختلف واژن به سراغ مقعد بروید. سعی کنید حرکات دست شما از سمت جلو به عقب باشد، چرا که در این غیر این صورت، باکتری‌های بیماری زای گوارشی موجود در نواحی مقعد می‌توانند وارد واژن و ایجاد عفونت شوند.
در هنگام استعمال ژل به اطراف محل استعمال نیز توجه کنید. بروز زخم‌های باز در کشاله ران باعث بروز حساسیت و تحریکات پوستی خواهد شد.
به هیچ عنوان از ژل‌های بهداشتی بیشتر از دو بار در روز استفاده نکنید، چرا که برخی از این محصولات می‌توانند باعث بروز آلرژی و تحریکات التهابی یا قرمزی پوست ناحیه تناسلی شوند.

عوارض ژل بهداشتی بانوان

ژل های بهداشتی برای ۹۹ درصد افراد بی‌خطر هستند. با این حال، ژل ها هم مانند هر محصول دیگری، می‌توانند خطرات بروز واکنش‌های آلرژیک، سوزش پوست یا احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را در پی داشته باشند.
کسانی که به عفونت‌های باکتریایی مبتلا هستند، بهتر است پس از مشورت پزشک از ژل های درمانی کمک بگیرند.
ژل های معمولی خاصیت آنتی باکتریالی قوی نداشته و نمی‌توانند عفونت این افراد را به صورت کامل درمان کنند. در واقع ژل‌‌ها نوعی فرآورده‌های کمک درمانی هستند و باید در کنار آن‌ها از داروهای آنتی بیوتیک و ضد عفونت کمک گرفته شود.
در صورتی که ترشحات واژن با رنگ، غلظت و بوی غیر طبیعی خارج شدند، به پزشک مراجعه کنید و زیر نظر یک پزشک متخصص زنان، درمان‌های دارویی را پی‌گیری کنید.
ناحیه تناسلی بانوان یک قسمت بسیار حساس است، چنانچه در طول دوره مصرف ژل بهداشتی متوجه حضور واکنش‌های آلرژیک شدید، مصرف را قطع کرده و فورا به پزشک مراجعه کنید‌. از مهمترین علائم واکنش‌های آلرژیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
💣 کهیر
💣 تنگی نفس
💣 ورم صورت، لب، زبان یا گلو
💣 سوزش شدید
💣 احساس گز گز
💣 التهاب
بهترین راه برای پیشگیری از بروز عوارض انجام تست حساسیت است.
برای انجام این تست بهتر است پشت پوست دست تان را بشویید. سپس با انگشتی تمیز مقداری از ژل مخصوص بانوان را بر روی پوست شسته شده اعمال کنید. پس از چند دقیقه آبکشی کرده و صبر کنید. اگر تا ۴ ساعت علامتی از سوزش، خارش، التهاب یا قرمزی مشاهده نکردید، بدن شما به فرمولاسیون و ترکیبات موجود در ژل بهداشتی آلرژی ندارد. در این شرایط شما می‌توانید بدون نگرانی، از ژل خریداری شده در نواحی تناسلی استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف ژل بهداشتی مخصوص خانم‌ها

بهترین زمان در هنگام استحمام روزانه است. خانم‌ها می‌توانند در دوران قاعدگی، قبل و بعد از رابطه جنسی و بعد از هر بار ادرار، از ژل های غیر حساسیت زا کمک بگیرند، تا به حفظ ph تعادلی واژن کمک کنند.

وجود کدام مواد در ژل بهداشتی بانوان لازم است؟

امروزه برند های متفاوتی اقدام به تولید و فروش ژل های بهداشتی کرده‌اند. در فرمولاسیون این ترکیبات معمولاً از ویتامین e، عصاره چای سبز، گلیسیرین، اسید لاکتیک و نرم کننده‌های طبیعی کمک گرفته می‌شود. برخی از ژل‌ های روشن کننده، حاوی مواد ضد لک و مشتقات ویتامین سی هستند که برای پوست‌های حساس پیشنهاد نمی‌شوند.
عصاره بید سفید، گل سرخ و گل مینا در محصولات مخصوص دوشیزگان به چشم می‌خورد.
اگر به دنبال محصولی برای زنان یائسه هستید، بهتر است به عدم حضور الکل و داشتن آلوئه ورا و بابونه توجه کنید، چرا که این محصولات می‌توانند به ایجاد تعادل ph و بهبود رطوبت رسانی پوست در این نواحی کمک کنند.

آیا می توان به کمک ژل بهداشتی داخل واژن را شستشو داد؟

شستن واژن لازم نیست و توصیه هم نمی‌شود. در واقع واژن یکی از کانال‌های داخلی بدن خانم‌هاست و شستن نواحی داخلی باعث بروز مشکلات بسیار زیادی خواهد شد. رحم، برای پاکیزه نگه داشتن واژن و متعادل ماندن ph این ناحیه، از ترشحات طبیعی و لوبریکانت‌های غلیظ کمک می‌گیرد تا باکتری‌های مفید و ایده آل بتوانند به راحتی تکثیر شوند. اگر برای شستن داخل واژن از ژل، صابون یا آب خالی استفاده کنید، ph واژن بر هم می‌ریزد.
در این شرایط احتمال بروز عفونت قارچی، واژینوز باکتریال و تحریکات پوستی افزایش پیدا می‌کند.
هشدار: دوش واژینال می‌تواند احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس و احتمال ابتلا به عفونت hpv را افزایش دهد.

آیا زنان باردار هم می‌توانند از ژل بانوان استفاده کنند؟

استفاده از ژل بهداشتی بانوان در بارداری مانعی ندارد و از بسیاری از جهات مفید است. این نکته را در نظر داشته باشید که در دوره بارداری غشای مخاطی در واژن حساس‌تر از حالت معمولی است، چرا که بدن باید به صورت طبیعی ورود عفونت و چرخه رشد باکتری‌های مفید را کنترل کند. در هنگام انتخاب محصولات بهداشتی برای زنان باردار بهتر است با دقت بیشتری عمل کنید، چرا که خرید محصولات نامناسب می‌تواند باعث بروز حساسیت شود. در این شرایط شما در معرض عفونت‌های تناسلی قرار می‌گیرید.

آیا زنان و مردان می‌توانند از ژل بهداشتی مشترک استفاده کنند؟

ژل‌های بهداشتی زنانه و مردانه فرمولاسیون متفاوتی دارند. ژل‌ هایی که برای بدن مردان طراحی می‌شوند، ph در حدود ۵.۵ دارند و مناسب استفاده در نواحی تناسلی زنانه نیستند. جالب است بدانید که محصولات زنانه معمولاً خواص ضد باکتریایی، ضد حساسیت و ضد قارچی دارند، در صورتی که فرمولاسیون ژل بهداشتی مردانه اغلب با ترکیبات رطوبت رسان و خوشبو کننده اشباع شده است.

آیا استفاده از ژل بهداشتی بانوان برای همه خانم‌ها ضرورت دارد؟

تمامی زنانی که دچار بیماری عفونی، مشکلات قارچی یا باکتریایی خفیف هستند و تحت درمان دارویی قرار گرفته‌اند، می‌توانند از ژل های بهداشتی استفاده کنند. زنانی که به این بیماری‌ها مبتلا نیستند و دوست دارند تا ناحیه تناسلی شان را شاداب و جوان نگه دارند نیز می‌توانند از این محصولات مراقبتی کمک بگیرند.

ژل بهداشتی خانم های یائسه
ژل بهداشتی خانم های یائسه

نکات خرید بهترین ژل بهداشتی بانوان

بهترین ژل بهداشتی، فرمولاسیون ملایم دارد. بهتر است شما هم به سراغ محصولاتی بروید که به رفع التهابات، خارش و خشکی پوست در نواحی ژنیتال کمک می‌کنند و باعث تغییر ناگهانی ph در این ناحیه نمی‌شوند.
ژل‌ بهداشتی بانوان ویتابلا  فاقد اسانس را تهیه کنید، چراکه این ژل‌ها می‌توانند بدون ایجاد عوارض آلرژیک، باعث بهبود وضعیت بهداشتی در پوست این نواحی شوند. استفاده از ژل‌های عطری منجر به تجدید مشکلاتی مثل التهاب و خارج خواهد شد.

چند نکته مهم در رابطه با بهداشت ناحیه تناسلی بانوان

ترشحات واژن می‌توانند محیط درون ناحیه ژنیتال را شستشو دهند و این قسمت را از باکتری‌های مضر و آلودگی‌های وارد شده پاک سازی کنند. غددی که در دهانه رحم وجود دارند، ژ‌ل‌های طبیعی و لوبریکانت مانندی را ترشح می‌کنند که واژن را از شست و شو بی‌نیاز می‌کنند. این لوبریکانت به طرف پایین حرکت می‌کند و به خروج باکتری‌ها و عوامل آلوده کننده کمک می‌کند.

داشتن ترشحات واژن طبیعی است، ولی تغییر رنگ، حجم، غلظت و بوی این ترشحات می‌تواند نشان از بروز بیماری یا عفونت در ناحیه ژنیتال باشد.
اگر ترشحات واژن با قرمز شدن پوست، سوزش، خارش و تغییر رنگ همراه باشند، احتمالاً ph محیط طبیعی داخل واژن دست‌خوش تغییر شده است. در این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
سعی کنید که همیشه از لباس زیرهای نخی استفاده کنید، چرا که حضور مواد نایلونی و غیر نخی می‌تواند به تشدید احساس سوزش، خارش و بروز عفونت منجر شود.
پس از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی، ناحیه تناسلی را با دستمال سفید خشک کنید. دستمال‌ های معطر یا رنگی می‌توانند باعث بروز آلرژی و حساسیت در این نقطه حساس شوند.
دستمال توالت را از پشت به جلو نکشید، چرا که میکرو ارگانیسم‌ های بیماری زا در ناحیه مقعد وارد واژن شده و می‌توانند باعث بروز مشکلات متعددی شوند.
لباس زیر خود را پس از هر بار ورزش و شنا عوض کنید، چرا که باکتری‌ ها در محیط‌ های مرطوب راحت تر رشد می‌کنند.
تامپون، پد بهداشتی یا کاپ قاعدگی را به موقع تعویض کنید و در هنگام قاعدگی لباس‌ های زیر و شلوارهای تنگ نپوشید، چرا که نرسیدن هوا به محیط مرطوب می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و میکرو ارگانیسم‌ های بی هوازی شود.

کلام نهایی

شما با مطالعه این مقاله در رابطه با ژل بهداشتی بانوان و مزایای مصرف آن اطلاعات بسیار مفیدی کسب کردید. بهتر است در هنگام خرید ژل شستشوی بانوان به حساسیت زا نبودن فرمولاسیون آن توجه کنید و به دنبال ژل‌ هایی باشید که متناسب با سن و سبک زندگی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا