سلامت بدن

بهترین راه تشخیص و درمان زگیل‌ تناسلی

اچ پی وی یا همان ویروس پاپیلومای انسانی، عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی است که یکی از رایج‌ترین انواع بیماری‌های مراقبتی است، می‌باشد. جالب است اگر بدانید که هم اکنون بیش از ۴۰ گونه مختلف از این ویروس کشف شده است که می‌توانند تاثیرات خود را بر ناحیه تناسلی با بروز ضایعات پوستی گوناگونی نمایش دهند. در ادامه مقاله قصد داریم تا در رابطه با این بیماری، راه‌ های درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه و روش‌های تشخیص زگیل تناسلی و … اشاره کنیم. همراه ما باشید تا هر آنچه که در رابطه با زگیل تناسلی و ویروس HPV لازم است بدانید را در همین مقاله بخوانید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

زگیل تناسلی (HPV) چیست؟ 

این بیماری ویروسی یک عارضه پوستی محسوب می‌شود و انواع بسیار مختلفی دارد که اغلب آن‌ها خیلی خطرناک و نگران کننده نیستند. این زگیل‌ها مانند گوشت‌های اضافی و نرمی هستند که در اطراف دستگاه تناسلی در مردان و زنان ظاهر می‌شوند. این بیماری یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی می‌باشد. در صورتی که بیماری، در مراحل اولیه تشخیص داده شود، سلامت فرد به خطر نمی‌افتد ولی اگر عفونت مربوط به آن‌ها در مردان و زنان دائمی شود و این افراد به دنبال درمان‌های مناسبی برای رفع بیماری خود نباشند، ممکن است تا بیماری با افزایش سرعت رشد و تکثیر سلولی در ناحیه تناسلی باعث سرطان شود. توجه کنید که زنان در رابطه با این بیماری آسیب پذیرتر هستند و در صورتی که بیماری سریعاً کنترل و درمان نشود، ممکن است فرد دچار سرطان دهانه رحم و گردن رحم شود.

علائم زگیل تناسلی HPV

علائم زگیل تناسلی در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای مثال علامت هایی که در مردان بروز می‌کند ممکن است با علامت‌هایی که در زنان قابل بررسی هستند، متفاوت باشند. توجه کنید که با توجه به ناحیه درگیری و شدت بیماری ممکن است افراد علائم متفاوتی داشته باشند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

علائم زگیل تناسلی در زنان

از مهم‌ ترین علائم زگیل تناسلی در بانوان می‌توان به تغییر ترشحات واژن اشاره کرد. از آنجا که تغییرات ترشحات واژن در تمامی حالات نشان دهنده تغییر وضعیت سلامتی در تمامی بدن هستند، این ترشحات با تغییرات هورمونی بیولوژیکی و یا درگیری ویروسی تغییر شکل،  رنگ و بو می‌دهند. البته توجه کنید که این علائم تنها در صورتی بروز می‌دهند که چندین ماه از رابطه جنسی مشکوک گذشته باشد، زیرا دوره نهان این بیماری معمولاً چند ماه یا حتی چند سال ممکن است به طول بیانجامد.

همچنین التهاب، خارش، سوزش و علائم اولیه زگیل نیز می‌تواند پس از مدتی خود را نشان دهد. تغییر رنگ پوست در این ناحیه را نیز باید جدی بگیریم. توجه کنید که بر اثر رابطه جنسی دهانی ممکن است ویروس ها در نواحی مختلفی مثل زبان، دهان و گلو را درگیر کنند. با توجه به ناحیه درگیر شده، علائم در افراد مختلف ممکن است با شدت متفاوتی خود را بروز دهد. توجه کنید که در حال حاضر هیچ تستی نیست که منحصراً برای غربالگری بیماران زگیل‌تناسلی طراحی شده باشد، بنابراین افراد معمولاً پس از گذشت دوره طولانی نهفتگی و تشخیص علائم اولیه سرطان به ابتلای خود پی می‌برند.

علائم زگیل تناسلی در مردان

از رایج‌ترین علائم این بیماری در مردان می‌توان به بروز زگیل‌هایی در نواحی تناسلی (با رنگ پوست و یا تیره‌تر از پوست) اشاره کرد. البته بسیاری از انواع این ویروس در بدن مردان بدون علامت رشد می‌کنند. در برخی از کشورهای جهان برای تشخیص، آزمایشگاه‌های نمونه برداری از پوست نواحی تناسلی تجویز می‌شود.

نکته: انواع مختلف این ویروس معمولاً در زنان در عرض دو سال یا کمتر قابل تشخیص هستند ولی تشخیص این بیماری در مردان با علائم ظاهری قابل انجام نیست زیرا علائم دیرتر ظاهر می‌شوند. توجه کنید که داشتن زگیل تناسلی به این معنی نیست که شریک جنسی شما اخیراً رابطه جنسی با افراد دیگری داشته است، این ویروس ممکن است سال‌ها در دوره نهفتگی بوده باشد و نشانه‌ قابل توجهی از در پوست بدن بیمار بروز نداده باشد.

درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

بله؛ ولی این بیماری برگشت پذیر است. نمی‌توان به جرات گفت که در بدن فرد بیمار پس از به کارگیری روش‌های درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان، این ویروس برای همیشه از بین خواهد رفت. توجه کنید که ضایعات پوستی قابل رفع هستند ولی ممکن است پس از پایان اقدامات درمانی، زگیل ‌های جدیدی در نواحی مختلف پدیدار شوند.”

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

تزریق واکسن گارداسیل و واکسن سرواریکس برای پیشگیری از سرطان مقعد، دهانه رحم و واژن برای آقایان و خانم‌ها از سنین بلوغ جنسی پیشنهاد می‌شود. این واکسن در سه دوز متفاوت با فاصله دوماه و شش ماه به افراد تزریق می‌شود. این واکسن عوارض جدی ندارد و می‌توان آن را از داروخانه‌ها تهیه کرد.

واکسن این بیماری می‌تواند از عوارض ابتلا به تیپ‌های پرخطر و ایجاد بیماری‌های جدی در بدن افراد جلوگیری کند. واکسن‌های مختلف در برابر تیپ‌های گوناگون ویروس، ایمنی ایجاد می‌کنند.

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

توجه کنید که روش‌های درمانی مختلفی برای درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان و یا HPV در سراسر جهان معرفی شده‌ است. ولی هیچ یک از این روش‌ها قدرت از بین بردن ویروس را در بدن ندارند و تنها می‌توانند ضایعات پوستی را درمان کنند‌. از رایج‌ترین درمان‌هایی که امروز استفاده می‌شود، می‌توان به کرایو تراپی لیزر و استفاده از داروهای موضعی مثل پودوفیلین اشاره کرد. روش‌های خانگی نیز چند سالی است که مرسوم شده‌اند در ادامه به بررسی تمامی این روش‌ها و میزان اثربخشی آن‌ها خواهیم پرداخت.

داروهای موضعی مثل پودوفیلین

یکی از رایج ترین محلول‌هایی که برای درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان استفاده می‌شود و بر روی ضایعات یا همان زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود، محلول پودوفیلین می‌باشد. استفاده طولانی مدت از این محلول به خاطر تحریکات شیمیایی موضوعی که دارد، ممنوع است و تنها می‌توان به مدت یک تا سه ماه برای کاهش و درمان زگیل‌ تناسلی استفاده از آن کرد.

درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی

تاثیرگذاری بالا و هزینه کمی که این روش دارد توانسته است باعث محبوبیت این روش درمانی شود. درمان زگیل تناسلی مردان و زنان با استفاده از کرایوتراپی بسیار رایج است. در بسیاری از مراکز درمانی با استفاده از مایع نیتروژن و سرمای حاصل از آن به کمک پروب کرایو، در محل وجود زگیل‌های تناسلی نیتروژن بخار شده با دمای منفی ۲۰ درجه به صورت کاملاً خفیف بر روی زگیل‌ها اسپری می‌شود و باعث می‌شود تا بافت سلولی زگیل از بین برود. دوره نقاهت این روش بسیار مختصر است و افراد معمولاً پس از گذشت یک هفته تاول‌های خفیفی که ناشی از خشک شدن زگیل‌های تناسلی بودند را دیگر مشاهده نمی‌کنند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

تاباندن پرتوهای فروسرخ به ضایعات پوستی حاصل شده از بیماری HPV یکی از روش‌های درمان زگیل‌ تناسلی رایج می‌باشد. در این روش تهاجم دقیق‌تری به ویروس انجام می‌شود. البته عوارض جانبی این روش در مقایسه با روش قبلی بیشتر است. ممکن است فرد تا یک هفته احساس درد یا سوزش در نواحی تناسلی داشته باشد. یک روش امید بخش دیگر نیز توسط دانشکده پزشکی اصفهان در حال بررسی است. در این روش که به لیزر کربن دی اکسید مشهور است شانس درمان دو برابر بیشتر از روش کرایوتراپی می‌باشد. توجه کنید که ادامه دادن جلسات درمانی لیزر و کرایو تراپی باعث می‌شود تا شما به نتیجه دلخواه و رضایت بخشی برسید. تصور نکنید که تنها با یک جلسه لیزر یا کرایوتراپی، زگیل‌ها برای همیشه از این ناحیه خداحافظی می‌کنند.

در صورتی که زگیل‌ها بسیار بزرگ باشند و نتوان ان‌ها را با روش‌های قبلی درمان کرد، پزشک معمولاً جراحی زگیل تناسلی را پیشنهاد می دهد ویژگی های تناسلی معمولاً با روش الکتروسرجری و یا رادیوسرجری پیشنهاد می‌کند.

درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه

درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه

استفاده از درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان موثر و خانگی در کنار راه‌حل‌های پزشکی باعث می‌شود تا در مدت کوتاه‌تری از راه‌های اصلی درمان نتیجه بگیرید؛ بنابراین توصیه‌هایی که در ادامه ذکر شده است را جدی بگیرید.

قبل از هر چیز لازم است بدانید که زگیل‌های تناسلی فشار زیادی بر روی بدن ایجاد می‌کنند. در حقیقت سیستم ایمنی با وجود این ویروس بسیار ضعیف می‌شود. لازم است تا عوامل استرس زا، مصرف غذاهای سنگین، کشیدن سیگار و تمامی عادت‌های ناسالم را برای مدتی محدود کنید تا درمان‌های مورد نظر اثربخشی لازم را داشته باشند. هر چیزی که بتواند سیستم ایمنی بدن شما را قوی‌تر کند، می‌تواند از بروز ضایعات پوستی بیشتر و احتمال عود زگیل‌های ناشی از بیماری پاپیلوما ویروس را کاهش دهد. مصرف قهوه گانودرما دکتر بیز، غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان، غلات کامل، گوشت کم چرب و سبزیجات زیاد باعث تقویت سیستم ایمنی شما می‌شوند.

درمان سریع زگیل تناسلی

توجه کنید که این عفونت با تقویت سیستم ایمنی کنترل و مهار می‌شود. بنابراین با استفاده از داروها و موادغذایی که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند، می‌توانید سرعت درمان را افزایش دهید. همچنین استفاده از محصولات پوستی خاص در هنگام استحمام باعث می‌شود پوست این ناحیه تحریک نشود. یکی از روش های درمان سریع زگیل تناسلی استفاده صابون گانودرما و یا شامپو بدن گانودرما برای کاهش التهاب، خارش و سوزش این زگیل هاست. خواص بی‌نظیر این قارچ باعث شده است تا در بسیاری از محصولات پوستی مثل صابون و شامپو بتوان از عصاره آن استفاده کرد. در نهایت توجه کنید که درمان‌های خانگی باعث کاهش ضایعات پوستی و درمان آن‌ها خواهند شد ولی ممکن است در برخی موارد در قسمت‌های داخلی‌تر نواحی تناسلی نیز زگیل‌هایی وجود داشته باشد. بنابراین تا پس از درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان با روش های خانگی، حتماً به متخصص برای معاینه‌های دوره‌‌ای مراجعه کنید.

جلوگیری از برگشت زگیل‌ تناسلی

توجه کنید که درمان زگیل‌ تناسلی در زنان و مردان و ضایعات پوستی امکان پذیر است، ولی امکان از بین بردن ویروس در بدن و ریشه‌کن کردن این بیماری تا به حال به صورت قطعی به اثبات نرسیده است. پس بهتر است با رعایت کردن نکات زیر از برگشت زگیل‌ تناسلی درمان شده جلوگیری کنید.

  • کاهش استفاده از تیغ و مواد موبر برای زدودن موهای زائد در نواحی تناسلی
  • از هرگونه تحریک مثل خاراندن خشک‌کردن با دستمال‌های زمخت و یا لیف‌های لایه بردار برای شستن این نواحی خودداری کنید.
  • تا حذف کامل ضایعات پوستی، فعالیت جنسی را به حداقل برسانید.
  • سعی کنید تا از این پس، روابط جنسی کنترل شده به همراه کاندوم داشته باشید.
  • معاینه‌های دوره‌ای خود را به صورت مرتب و جدی پیگیری کنید‌.

راه های انتقال زگیل تناسلی hpv

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تنها با داشتن رابطه جنسی واژینال یا مقعدی ممکن است به این بیماری دچار شوند. در صورتی که داشتن تماس پوستی در نواحی جنسی با فرد بیمار برای دریافت ویروس کافیست. ممکن است دو فرد بدون اینکه هیچ رابطه جنسی داشته باشند، با تماس پوست آلوده به بیماری، باعث انتقال این ویروس شوند. از آنجا که عامل ایجاد این بیماری نوعی ویروس است، فرد حامل این ویروس می‌تواند انتقال دهنده باشد. بنابراین بانوان و آقایانی که خود این ویروس را در بدن دارند، می‌توانند به عنوان یک ناقل افراد بسیاری را به این بیماری دچار کنند.

توجه کنید که حتی استفاده از کاندوم نیز کافی نیست! زیرا این پوشش نمی‌تواند تمامی پوست این نواحی را پوشش دهد. توجه کنید که معمولاً ویروس پس از به وجود آمدن زگیل‌ها منتقل می‌شود. بنابراین پس از معاینه جسمی شریک جنسی خود و استفاده از کاندوم می‌توانید بدون نگرانی رابطه جنسی برقرار کنید. توجه کنید که ممکن است این زگیل‌ها در دهان یا گلو از طریق رابطه جنسی دهانی انتقال داده شده باشند. همچنین امکان دارد تا مادر آلوده به ویروس اچ پی وی در هنگام تولد نوزاد، این بیماری را به کودک خود انتقال دهد. البته احتمال این گونه ابتلا شدنربسیار پایین است و به ندرت رخ می‌دهد. در حالت کلی استفاده از حوله حمام به صورت اشتراکی و یا استفاده از وسایل غذاخوری مشترک باعث انتقال زگیل تناسلی نمی‌شوند.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

توجه کنید که تنها با معاینه پزشک و غربالگری‌های لازم می‌توان وجود توده‌های زگیل تناسلی را تایید کرد. البته در صورتی که ضایعات پوستی بسیار کوچک باشند زیرا در مراحل پیشرفته‌تر، تشخیص آن‌ها برای خود افراد نیز ساده‌تر است. بهتر است در شرایطی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم برای بررسی عفونت زگیل تناسلی به پزشک متخصص مراجعه کنید:

  • باردار بودن یا قصد باردار شدن
  • ابتلا به یکی از بیماری‌های مقاربتی
  • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده توسط خودتان یا همسرتان
  • بروز علائم مشکوک و ضایعات پوستی شبیه به زگیل‌های تناسلی

توجه کنید که ممکن است پزشک از مقعد و یا واژن برای بررسی زگیل‌های داخلی نمونه‌برداری کند، هزینه‌ این آزمایش‌ها نسبتا بالاست. البته این نمونه برداری با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا فرد درد زیادی را تحمل نکند. جالب است بدانید که برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی آزمایش خون انجام نمی‌شود. پس از بررسی‌های لازم و تشخیص قطعی پزشک، با توجه به محل، تعداد و شکل زگیل‌ها، درمان‌های متفاوتی توسط متخصص به افراد پیشنهاد می‌شود. در بسیاری از این روش‌ها برداشتن زگیل تناسلی هدف اصلی است و در کنار آن تقویت سیستم ایمنی با داروهای خوراکی و موادغذایی مختلف برای مقابله با ویروس برای کاهش احتمال بازگشت زگیل‌های جدید انجام می‌شود.

عکس زگیل تناسلی hpv

انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان

توجه کنید که گونه‌های مختلفی از ویروس انسانی پاپیلوما تا به حال کشف شده است که فقط چند مورد از آن‌ها می توانند باعث بروز ضایعات پوستی مثل زگیل‌های تناسلی در نقاط مختلف بدن فرد شوند. برخی دیگر کاملا بدون نشانه در بدن تکثیر می‌شوند.

انواع زگیل تناسلی در زنان

این زگیل‌ ها ممکن است در اطراف واژن، داخل مقعد یا نزدیک رحم به وجود بیایند. زگیل‌ های مقعدی کوچکتر هستند ولی زگیل‌ های تناسلی که در داخل واژن و دهانه رحم تشکیل می‌شوند، می‌توانند منجر به ایجاد بیماری‌های شدیدی مثل سرطان شوند.

برخی از زگیل‌ها ممکن است در دهانه مجاری ادرار، گردنه رحم، نواحی بین واژن و مقعد، گلو و دهان به وجود بیایند. نگران نباشید پزشک متخصص با توجه به تعداد و شکل زگیل‌ها، با روش‌های درمانی متفاوت می‌تواند برای درمان بیماری در تمامی حالات ذکر شده اقدام کند.

انواع زگیل تناسلی در مردان

توجه کنید که این بیماری در خانم‌ها شایع‌تر است. بنابراین بروز زگیل‌ های تناسلی در آقایانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، ممکن است پس از ماه‌ها و سال‌ها اتفاق بیفتد. این زگیل‌ها ممکن است در نوک آلت تناسلی و اطراف مقعد به وجود بیایند. البته در دهان، داخل مجاری ادراری، پوست ختنه گاه، بر روی بیضه‌ها و فاصله کیسه بیضه و مقعد نیز ممکن است زگیل‌هایی رشد کنند.

پاسخ به سوالات شما:

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

خیر این زگیل‌ها دردی ندارند. البته در موارد خیلی شدید ممکن است با خارش و التهاب به همراه باشند. توجه کنید که شما نباید تا کامل شدن دوره درمان، رابطه جنسی داشته باشید زیرا این بیماری بسیار واگیردار است

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟

زگیل‌های معمولی شکل گردی دارند و بر روی یک پایه اصلی رشد می‌کنند و نگران کننده نیستند اما زگیل‌های تناسلی بافت قرمز رنگ و نرمی دارند که به راحتی خم می‌شود. برخلاف زگیل‌تناسلی، رشد زگیل‌های معمولی سریع است. این نکته را هم در نظر بگیرید که زگیل‌های معمولی در نواحی تناسلی رایج نیستند.

بهترین کرم و پماد برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

ابتدا برای درمان زگیل تناسلی باید به متخصص پوست مراجعه کنید زیرا با توجه به شکل و تعداد زگیل‌ها ممکن است با روش‌های درمانی متفاوتی بتوان بیماری شما را درمان کرد. اغلب موارد از کرم‌هایی مانند کاندیلین ‌و الدرا برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

آیا زگیل تناسلی باعث خارش میشود؟

توجه کنید که حس خارش و التهاب در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد. در حالتی که  زگیل‌ها تا اندازه بسیار زیادی رشد کرده و بزرگ شده باشند. البته پس از تشخیص پزشک بهتر است از انجام هر تحریک پوستی مثل خارش و یا استفاده از وسایلی که باعث تحریک پوست این نواحی شوند، خودداری کنید.

آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان میشود؟

توجه کنیم که ریسک شکل گیری سرطان توسط زگیل‌های تناسلی کم خطر بسیار پایین است و فقط چند نوع پرخطر این ویروس ممکن است در مراحل پیشرفته باعث بروز سرطان شوند. پس نگران نباشید در بیشتر اوقات بیماران با انجام نمونه برداری و تشخیص زودهنگام آلوده شدن به این ویروس، با درمان‌های تجویزی توسط پزشک از شر این زائده‌های پوستی خلاص می‌شوند. البته پس از درمان زگیل‌ تناسلی انجام آزمایش‌های خاص برای خانم‌هایی با سن بیش از ۳۰ سال و آقایانی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، ضروری است.

درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه

تیپ های مختلف ویروس زگیل تناسلی

در حالت کلی تنها چند نوع از این تیپ‌ها نگران کننده هستند و سایر ویروس‌ها را می‌توان با روش‌های درمانی ساده کنترل کرد.

ویروس اچ پی وی نوع ۶

این ویروس کم خطر است و زگیل‌های تناسلی این ویروس معمولا به شکل گل کلم در مقعد و نواحی تناسلی خود را نشان می‌دهند. کاهش شرکای جنسی و زدن واکسن از راه‌های پیشگیری از ابتلا به این ویروس می‌باشد.

ویروس اچ پی وی نوع ۱۱

این ویروس نیز باعث ایجاد زگیل‌های خفیف تناسلی می‌شود. حنیف ممکن است در برخی از بانوان باعث ایجاد تغییراتی در ساختار رحم شود. نگران نباشید این ویروس نیز جزء موارد کم خطر است و با مصرف داروهای مرتبط می‌توان زگیل‌ تناسلی را کنترل و درمان کرد.

ویروس اچ پی وی نوع ۱۶

این ویروس بسیار شایع است ولی هیچ علامت و نشانه‌ای ندارد. متاسفانه پس از دوره نهفتگی می‌تواند تا ۵۰ درصد باعث ایجاد سرطان رحم در بانوان شود.

ویروس اچ پی وی نوع ۱۸

پرخطرترین ویروس زگیل تناسلی تیپ ۱۸ می‌باشد که تا ۷۰ درصد می‌تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شود.

نکته: زگیل تناسلی به تنهایی نمی‌تواند باعث سرطان شود بلکه تغییراتی که در سلول‌های بدن توسط با ورود این ویروس اتفاق می‌افتد، می‌توانند منجر به سرطان شوند. رشد غیر طبیعی سلول‌ها احتمال سرطانی شدن آن‌ها را بیشتر می‌کند.

سرطان های ناشی از ویروس HPV

توجه کنید که این ویروس می‌تواند باعث بروز سرطان دهان، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردانه و سرطان رحم در زنان شود.

درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی می‌باشد و با استفاده از روش‌های درمانی غیر تهاجمی و خانگی می‌توان ضایعات پوستی ناشی از این بیماری را درمان کرد. همچنین لازم است بدانید که با داشتن سبک زندگی سالم و داشتن شریک جنسی سالم و عدم روابط جنسی پر خطر می‌توان از برگشت زگیل‌ تناسلی جلوگیری کرد. مصرف قهوه گانودرما سوپریم دکتر بیز و استفاده از صابون گانودرما دکتر بیز در طول دوره درمان زگیل تناسلی باعث می‌شود تا ضایعات پوستی با سرعت بیشتری درمان شوند. همچنین می‌توان با استفاده از این محصولات التهابات این ضایعات پوستی را کاهش داد. برای خرید پک درمان زگیل‌ تناسلی زنان و مردان در خانه این محصولات می توانید از طریق بیزما اقدام کنید.

کیانا کیانبخت

🚺 سلام. من کیانا کیان‌بخت هستم. یک بیوتی تراپیست حرفه‌ای و کاربلد که سال 1400 از دانشکده صنایع غذایی (علوم پزشکی شهید بهشتی) فارق التحصیل شده شاید براتون عجیب باشه ولی نویسندگی در موضوعات مربوط به خوراکی‌ها و محصولات آرایشی و مراقبت از پوست یکی از اصلی‌ترین سرگرمی‌های منه🍭😍 امیدوارم از مطالعه تجربه‌ها و اطلاعاتی که در اختیارتون میزارم لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا